צבע בגן- כיצד נצבע את הגן שלנו

January 11, 2015

 

עיצוב בצבע

הגינה הפרטית, במיוחד כיום שהשטח הפתוח הולך ונעלם,  מהווה נכנס משמח ומרגיע כחיבור לטבעי, לאדמה. הכנסת הצבע לגינה, היא חשובה והכרחית. הצבע הוא ביטוי לחיוניות, לשמחה, לאושר.

הגינה הפרחונית לרוב קשה לתחזוקה. לעיתים אין תנאים מתאימים להצלחתה. גיזום הפרחים וטיפוחם גוזלים זמן יקר ומשאבים, ולא לכולם יש אותם.

כיצד, אם כן, נוכל ליצור חגיגה של צבע ללא פריחה מרהיבה? 

כפי שצוין לעיל, הצבעוניות נגזרת מהקונטרסט שנוצר בגן, אם באמצעות רקעים ניגודיים לצבע הירוק של הגן, או באמצעות הבזקי צבע בניגוד לגוון האחיד והמונוטוני של גן ירוק.

 

 

רקעים בצבעים  

הרקע יכול להיות משטח רציף כלשהו המשתנה לאורכו בתדירות נמוכה, אך כנגדו יש גוון אחר, צבעוני שיוצר ניגוד מעניין.

הרקע יכול להיות אנכי או אופקי, במישור או על קיר.
לפניכם מספר דוגמאות לרקעים צבעוניים:

 

קירות - הצבע יכול לבוא כרקע שעל קיר, אם קיר גדר המקיף מרחב מגונן, קיר בית, קירות טרסה המדגישים טופוגרפיה, קירות של בריכות, או קירות קטנים בתכלית זו או אחרת.

הקיר קל לצביעה, הוא מאפשר במחיר מועט מגוון רחב של צבעים. נוכחותו של קיר ניכרת ויוצרת תחום וציר ברור בגן.

 

 

 

 

גדרות - הגדר היא רקע אחיד ורציף, היוצרת תיחום וחציצה בין מקומות מוגדרים. הגדר יכולה להיות חוצץ מודגש וצבעוני בגן ולחלופין ניתן להטמיע אותה ולתת לה שקט צמחי עדין ולא בולט.

גדר מעץ או מתכת יכולה להיצבע בגוונים רבים ולהוות רקע לירוק המלבלב בגן. ניתן ליצור רק מקטע צבעוני על גדר כדי להדגיש או לחשוף ציר, מבט או מוקד מיוחד.

 

מסלעות - המסלעה בהיותה תוחמת ותומכת טופוגרפיה יוצרת קונטרסט טבעי למראה גן ירוק. הסלע החשוף משתלב במראה האחיד של הגן ונותן עניין בכך שמראהו לא אחיד ואף צבעוני על רקע ירקרק.

 

ריצופים - משטחי ריצוף אופקיים בגוונים הקיימים בפלטת הצבעים. משטחים אלה יכולים להכיל בתוכם מספר רב של צבעים, סוגים, ושילובם הוא זה שיוצר את העניין והצבע.


להלן מספר דוגמאות למשטחי ריצוף טבעיים:


חלוקי נחל – אבן עגולה, חלקה, בגדלים שונים ובגוונים משתנים שיוצרת משטחים מעודנים וטבעיים.
 

טוף – סלע געשי נקבובי, רך יחסית, בעל גוונים וגדלים שונים. מראהו גס יותר מחלוקי נחל, והוא משמש כמצע יציב.
 

דק עץ – משטחי דק הופכים לפופולריים ביותר ויותר גנים. מראה משטח הדק טבעי ומשתלב בקונטרסט עם הירוק של הגן. ניתן להגיע לגווני עץ מיוחדים וליצור מראה מעוצב בעל סגנון כפרי עד מודרני.
 

טרה-קוטה – ריצוף קרמי עשוי חרס, בצבע חום כתום. משקלו נמוך יחסית והוא פשוט לעבודה ולהכנה. מראהו הכתום יוצר קונטרסט מיוחד עם הירוק של הגן, והאווירה שנחוש היא חום, מקומיות וגוון טבעי למקום.
 

אבן – ריצופי אבן בעיבודים שונים וסוגים שונים של אבן כקונטרסט לגוון הירוק השטוח של הגן. חינה של האבן הוא בטקסטורה הטבעית שאינה מהוקצעת. האבן משתלבת נהדר עם אלמנטים טבעיים בגן. 
 

שבבי עץ – פסולת עץ גרוסה, המורכבת משארית משטחים. חיפוי הקרקע בשבבי עץ בגוונים שונים יוצר משטח טבעי משולב ומרשים בגן הנוי. המראה שנוצר הינו כפרי, מקומי וניתן לשילוב עם דק עץ, בטון וריצופים נוספים.
 

צמחי כיסוי – צמחים עונתיים, רב שנתיים, משתרעים, היוצרים מרבד ירוק או פורח בשכבה אחידה וצפופה שגובהה בין 10 – 40 ס"מ. מומלץ לשלבם בין ריצופים שונים, מדרגות או צמחים גדולים יותר.

 

קיימים משטחי ריצוף נוספים, שאינם טבעיים:
 

בטון – מראה הבטון קשיח, אך אחיד ונקי. השימוש בו יוצר משטח חלק, מובנה וברור. ניתן לגוון את משטח הבטון באמצעות תוספת פיגמנט רצוי. כן ניתן להטביע בו צורות וסגנונות ובכך להקנות לו מראה רצוי המותאם למקום. כך למשל ניתן להטביע בו זכוכיות, שברי קרמיקה צבעוניים, צדפים, חלוקי נחל ועוד.

 

אריחי בטון צבעוניים – אריחים מצוירים בעבודת יד בשלל צבעים, הניתנים לשילוב עם ריצופים שונים או במופע ססגוני יחיד. ריצוף כזה מכניס שפע של צבע ואור לחלל הגן ויוצר אווירת שמחה וחגיגה.

     לקטגוריה זו ניתן להוסיף גם את אריחי הבטון המוחלק, הבאים בגוונים, בצורות ובגדלים שונים. מראם מעט גס, אך
     בתקציב נמוך, ניתן להוסיף משטח צבע בולט לגן. 

 

 

 

Please reload

הפוסט הנצפה ביותר

אומנות ופיסול בגן-כדאי?

November 11, 2013

1/2
Please reload

פוסטים אחרונים

January 16, 2014

November 11, 2013

November 11, 2013

Please reload

חיפוש על ידי תגיות
Please reload

עקוב אחרנו
  • Facebook Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now